TikTok’ta Canlı Yayın Nasıl Açılır?

TikTok’ta Canlı Yayın Nasıl Açılır?

Kısa videolarla sosyal medyaya bambaşka bir boyut kazandıran TikTok uygulaması, her geçen gün artan kullanıcı sayısıyla güçlü etkisini sürdürmeyi devam ediyor. Pek çok trendin kaynağı olarak gösterebileceğimiz TikTok, yüzlerce paylaşımla gündemde kalmaya da devam ediyor. 

TikTok, yüzlerce efekt, pek çok filtre gibi özelliklerle kullanıcılarına geniş bir yelpaze sunarken, diğer yandan canlı yayın açma imkanı da sunmaktadır. Uygulamadaki birçok kullanıcı TikTok canlı yayın özelliğini severek kullanıyor. Kimi hesaplardan yemek tarifi, kimi hesaplarda dans, kiminde ise sohbet etkinliği bulabileceğiniz bu canlı yayınlar izleyiciler tarafından da oldukça rağbet görmekte. Peki TikTok’ta canlı yayın açmak için ne yapmak gerekir? İşte bu yazımızda sizlere TikTok canlı yayın için gerekli olan bilgileri veriyoruz.

 

TikTok’ta Canlı Yayın Açmak İçin Ne Gerekiyor?

TikTok canlı yayın, uygulama kullanıcıları tarafından en çok rağbet gören özelliklerden biri. Ancak bu uygulamada canlı yayın açabilmek için bazı şartlar bulunmakta. Bir canlı yayın başlatabilmek için öncelikle bu şartları yerine getirmeniz gerekiyor. TikTok’ta canlı yayın açabilmek için gereken şartları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • İlk olarak karşımıza çıkan şartlardan biri yaş sınırı. TikTok’ta canlı yayın açabilmeniz için 16 yaş ve üstünde olmanız gerekiyor. Eğer bu yaş sınırının altında kalıyorsanız, uygulama canlı yayın yapmanıza izin vermiyor.
 • Uygulamanın, canlı yayın açmak isteyen kullanıcılarına yönelik  koyduğu ikinci şart ise takipçi sayıları ile ilgili. TikTok’ta bir hesabın kullanıcısının canlı yayın açabilmesi için en az 1000 kişi takipçiye sahip olması şart.
 • Canlı yayınlarla ilgili olan bir diğer kural ise kişi 16 yaş ve üstüyse canlı yayın açabilir ancak, destek ya da hediye kabul edemez. Bunun için canlı yayın sahibinin 18 yaşından büyük olması gerekiyor.

Eğer TikTok’un bu şartlarını yerine getiriyorsanız, TikTok canlı yayın dünyasına giriş yapabilirsiniz. Peki TikTok’ta canlı yayın nasıl yapılır? Bir sonraki başlıkta detaylı bir şekilde buna değiniyoruz.

 

TikTok’ta Canlı Yayın

Uygulamanın şartlarını yerine getiren bir notadaysanız, TikTok canlı yayın hayatına geçiş yapabilirsiniz. Bunun için izlemeniz gereken adımları aşağıda sıraladık:

 • İlk olarak uygulamaya giriş yapın.
 • Ekranınızın en altında, orta kısımda ‘+’ yani ‘oluştur’ butonu yer almaktadır. Buraya tıklayın.
 • Karşınıza gelen kayıt ekranında, kaydet butonunun altındaki seçeneklerden ‘canlı’ ya da ‘live’ yazısına tıklayın.
 • Daha sonra yapacağınız canlı yayın için bir başlık ve resim seçmeniz gerekiyor. Bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra ‘canlı yayına geç’ diğer adıyla ‘go live’ butonuna tıklayın.
 • Artık TikTok’ta canlı yayındasınız. Yayın esnasında kamera çevirme, yorumları filtreleme, efekt ve filtre ekleme gibi işlemler için iç nokta simgesine dokunmanız yeterli. Gerekli ayarlamaları buradan yapabilirsiniz.
 • Canlı yayını bitireceğiniz zaman ve kaydı durdurmak istediğinizde X işaretine basın.

 

TikTok’ta Canlı Yayın İçin Dikkat Etmeniz Gereken Birkaç Nokta

TikTok’ta canlı yayın açma kurallarını ve nasıl canlı yayın açıldığı gibi konulara değindik. Şimdi ise işin püf noktalarını ele alalım. TikTok canlı yayın için birkaç hususu göz önünde bulundurmanızda fayda var. İşte TikTok’ta canlı yayın yaparken işimize yarayacak birkaç ipucu:

 • TikTok’ta canlı yayın yapmak için en uygun zaman, takipçilerinizin ve hedef kitlenizin, uygulama içerisinde en aktif olduğu zaman dilimidir. Böylece yapmış olduğunuz yayın daha geniş kitlelerce izlenecek ve daha çok kişiye ulaşabileceksiniz.
 • Canlı yayınlarınız ne çok kısa ne de çok uzun olmalıdır. Yayınınızın içeriğine ve kitlenize göre bu süre uzayıp kısalabilir ancak ortalama 20-30 dakika kadar süren canlı yayınlar ideal olarak kabul edilebilir.
 • Yayınınızın hem içerik hem çekim hem de ses kalitesinin iyi olması gerekir. Bunun için yaratıcı ve ilgi çekici bir içerik bulun. Bunun yanı sıra teknik ekipmanınızın da iyi olması gerekiyor. İyi bir kamera, mikrofon ve ışık, canlı yayınınızın harika olmasına yardımcı olacaktır.
 • Canlı yayınınızın reklamını yapın. Canlı yayına geçmeden önce, takipçilerinizi yapacağınız yayınla ilgi bilgilendirebilirsiniz. Bu bilgilendirme hem merak uyandırıcı olmalı hem de bir davet içeriği taşımalıdır.
 • İyi bir canlı yayın için iyi bir internete ihtiyacınız olacaktır. İnternet bağlantınızın güçlü olduğundan ve yayında kesinti yaşamayacağınızdan emin olun. Böylece canlı yayınınız esnasında sorun yaşamazsınız.