Nelere Dikkat Edilmeli?

Nelere Dikkat Edilmeli?

Paylaşımlarda dikkat edilmesi gereken önemli esaslar nedir? Gelin açıklayalım.

Sosyal medya platformlarında veya kişisel , kurumsal sitelerde paylaşımlar yapılırken, yapılacak olan paylaşımlarda dikkat konusu ağır basmaktadır. Yapılan paylaşımın sonunda binlerce kişiye ulaşacak ve yaptığınız paylaşımlar sizi sosyal hayatınızda temsil edecektir.

Peki paylaşımlarımızı yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

Öncelik ile yaptığımız paylaşımlar kesinlik ile özgün içerikler olmalıdır. Özgün içerikler ile hazırlanan bir paylaşım daima farklı görüneceğinden, dikkat çekme ihtimalleri fazladır. Dikkat çeken paylaşımlar sizlere sosyal medya platformlarında hem etkileşim hemde belirli bir kitle kazandıracaktır. Paylaşımlarınızı yaparken eğer paylaşımda bir açıklama olacak ise yapılan açıklama, yeteri kadar bilgi verici ve düşündürücü veya anlaşılamayan bir açıklama olmaktan kaçınılmalıdır.

Paylaşım yaparken nasıl alıntı yapılmalıdır?

Bir kaynaktan alıntı ile paylaşım yaparken, en çok yapılan hatalardan bir tanesi alınan kaynağı paylaşımın içinde yer verilmemesi dir. Eğer bir kaynaktan alıntı yaparak paylaşım yapacaksanız. Yaptığınız paylaşımda, diğer kullanıcıların da ulaşabileceği şekilde kaynağı yer verilmelidir. Eğer kaynak vermek istemiyorsanız kesinlikle yapılacak olan paylaşımda alıntı olduğunu belirtilmesi gerekir. Bazı kaynaklardan alıntı yapmak sizi zor durumda bırakabilir. Bunun sebebi ise bazen kaynaklarda telif olmakta. Telif sahibine bildirim yapmadan paylaşımınız da o kaynağı kullanırsanız, telif sahibi yaptınız paylaşımı kaldırmanızı isteyebilir. Diğer yandan bu duruma hukuki olarak da mahkemeye taşıma hakkı vardır. Eğer kaynaktan bir alıntı yaparak paylaşımı yapacaksanız kesinlikle yaptığınız alıntıda kaynağı altını çizerek belirtmelisiniz.

Paylaşımlarda düzen önemlidir.

Yapılan paylaşımlarda, önceki paylaşımlara göre düzen olmalıdır. Örnek vermek gerekirse; sizin bir spor sayfanız var. Bundan önce sürekli spor haberleri ve çeşitli spor içerikleri paylaştınız. Ama bazen de teknoloji içerikleri paylaşıyorsunuz, teknoloji içeriklerini yanında tarih ve benzeri konularda da yazılar yazıyorsunuz veya paylaşımlar yapıyorsunuz. Eğer konseptinin dışına çıkarsanız muhtemelen kitlesel olarak sıkıntılar yaşayacaksınız. O yüzden eğer siz sadece bir konsept belirleyip, o konsepti yapmaya başladıktan sonra, farklı şeyler katmak isterseniz ilk baştaki konseptinizi değiştirmeniz gerekmektedir. Tabi ki farklı konseptlerle farklı kitlelere erişebilirsiniz. Ama unutmayın doğru konsept seçimi her zaman önemlidir.