Faturalı İşlemin Avantajları

Faturalı İşlemin Avantajları

Faturalı yapılan yapılan satışlar müşterilere ve firmaya ne gibi avantaj sağlar? Gelin birlikte bakalım.

Öncelikle konuya geçmeden önce faturanın ne olduğunu açıklayalım. Fatura, hizmetin veya ürünün satışından veya alışından sonra şirketler tarafından oluşturulan bir evraktır. Fatura üzerinde şirket bilgileri, müşteri bilgileri, tarih ve alınan mal veya hizmet fiyatı ile birlikte yer alır. Fatura bir güvence evrakı olarak da adlandırılabilir. Eğer bir ürün veya hizmet satın alınacak ise kesinlikle faturasının da istenilmesi ya da şirketten adınıza fatura kesilmesini istemelisiniz.

Faturalı işlemin avantajları

Dediğimiz gibi faturalı işlem bir güvence kaynağıdır. Eğer mal veya hizmet sonrasında fatura var ise fatura sayesinde, iş resmiyet kazanacağından, herhangi bir olumsuz durumda faturayı kesen veya faturayı alan kişi hukuki süreç başlatabilir. Diğer yanda her şirket yaptığı hizmet veya sattığı mal karşılığında fatura kesmekle yükümlüdür. Eğer ürün veya hizmetin faturası var ise bu güvenli bir alışveriştir. Faturası olan hizmetin veya ürünün aynı şekilde iadesi de mümkündür. İade türleri hukuken farklılık gösterebilir. 

Firmaya ödeme yaptınız ürünü ve hizmeti de aldınız lakin fatura kesilmedi ne yapmalısınız?

Şirketler verdikleri hizmete veya sattıkları ürünün sonrasında resmileştirmek için fatura kesmek zorundadırlar. Fatura kesmek arzuya kalmış bir şey değildir. Fatura tutarı ne olursa olsun fatura kesilmelidir. Bir firmadan, ürün veya hizmet satın aldınız lakin elinize herhangi bir şekilde fatura geçmedi, bu demek oluyor ki hizmet aldığımız firma size fatura kesmemiş ve muhtemel olarak da vergiden kaçmış. Böyle bir durumla karşılaştığı iseniz o firmanın verdiği hizmet ne kadar iyi olursa olsun, bir daha çalışmamanızda fayda var. Çünkü fatura kesmeyen firma doğal olarak usulsüzlük yapmış sayılır.

Faturalı işlemler daima avantajlıdır, ortada fatura var ise fatura kesilen ürün veya hizmetin vergisi devlet ödenmiştir. Fatura kesildiğinde herhangi bir olumsuz durumla karşılaşılmaz, aksine ileride olumsuz bir durumla karşılaşmamak için yapılması gereken de budur. Faturalı işlemler güvenlidir yukarıda dediğimiz gibi eğer elinizde bir fatura var ise aldığımız hizmet oranında zaten devlete de vergisi verilmiştir olumsuz bir durum yoktur.